Ogród

Czy fotele wiszące sprawdzą się bez stelaża?

W ostatnim czasie coraz bardziej popularne stają się różne meble wiszące, na przykład fotel wiszący na stelażu czy podwieszany i montowany pod sufitem. Nic dziwnego, iż te siedziska zyskują coraz to większe grono zwolenników, ponieważ są one niezwykle wygodne i zapewniają ogromny komfort, relaks, a nawet rozrywkę, zwłaszcza dzieciom. W jakich sytuacjach lepiej sprawdzą się fotele wiszące na stelażu, a w jakich bez niego? Dowiesz się tego z niniejszej lektury. 

Z czego są wykonane podwieszane fotele ogrodowe?

Wiszące krzesła ogrodowe zawieszane na specjalnym stelażu przestały być już postrzegane wyłącznie w kategoriach mebli ogrodowych. Prawdą jest, że użyty do ich produkcji materiał – technorattan – świetnie radzi sobie z warunkami panującymi na zewnątrz. Niestraszne mu deszcz, palące słońce, brud i kurz, ponieważ tworzywo to charakteryzuje się wyjątkowymi właściwościami technicznymi, a jednocześnie przyjmuje formę tradycyjnych mebli kojarzonych z nurtem kolonialnym. Choć rattan i wiklina są ciągle chętnie wybieranym materiałem na tego typu fotele wiszące, to jednak pomimo uroku, ich trwałość pozostawia wiele do życzenia.

Wiszące siedziska z technorattanu, które w pierwotnym założeniu miały dobrze sprawdzać się w ogrodach, na tarasach i balkonach, coraz częściej trafiają do salonów, sypialni, dziecięcych pokojów, a nawet biur. Są więc idealnym pomysłem na niebanalną aranżację wnętrz. Który jednak z tych dwóch rodzajów foteli będzie lepszy i bardziej funkcjonalny – fotel ogrodowy podwieszany pod sufitem czy fotel wiszący na stelażu?

Fotel wiszący na stelażu czy bez?

O ile w przypadku fotela przeznaczonego wyłącznie jako element wyposażenia ogrodu, odpowiedź jest jasna. Fotele ogrodowe wiszące na stelażu będą wyśmienitą opcją, jeśli nie mamy specjalnie wygospodarowanego miejsca lub kiedy urokliwych miejsc w ogrodzie jest na tyle dużo, że nie sposób zdecydować się na tylko jedno z nich. Tego typu meble ogrodowe są mobilne i nic nie stoi na przeszkodzie, by każdorazowo przenosić je w odpowiednie miejsce. Należy jednak pamiętać, iż stelaż (najczęściej stalowy lub metalowy), aby był stabilny i odpowiednio wyważony, musi być też ciężki.  Przy wyborze właściwego modelu wiszącego na stelażu fotela ogrodowego, należy w pierwszej kolejności zwrócić uwagę na konstrukcję oraz w szczególności na elementy ruchome, które pracując, mogą ulec przedwczesnemu zużyciu. O innych rzeczach na które warto zwrócić uwagę przy zakupie fotela ogrodowego, przeczytasz w artykule na stronie TwojeZaglebie.pl.

Kiedy z kolei  mamy zamiar taki fotel zawiesić w domu lub w mieszkaniu, wybór, czy pozostawić stelaż, czy zawiesić fotel ogrodowy pod sufitem bez stelaża, jest kwestią indywidualną. Wiele może zależeć od dostępnej przestrzeni we wnętrzach, bowiem stelaż sam w sobie zajmuje sporo przestrzeni. Pamiętajmy, by w razie montowania wiszącego fotela pod sufitem,  zastosować odpowiednie mocowania, które wytrzyma zarówno duże obciążenie, jak i będzie odporne na wycieranie się pracujących elementów. W razie wątpliwości należy zaczerpnąć porady w sklepie z meblami ogrodowymi, gdzie zakupiliśmy wiszący fotel lub też w sklepie budowlanym.

Dlaczego warto?

Podsumowując, nie ważne, czy zdecydujemy się na mebel na stelażu, czy bez niego, podwieszane fotele ogrodowe to gwarancja przyjemności, relaksu i zabawy. Świetnie wpasują się w przestrzeń na tarasie, balkonie i ogrodzie, a także we wnętrza w domu i mieszkaniu. Choć mały metraż może być ograniczeniem, to jednak warto wygospodarować na niego miejsce, chociażby zastępując tradycyjny stojący w salonie fotel.

Dodaj komentarz