Budowa

Bezpieczna praca na wysokościach – podstawa to dobre rusztowanie

Z danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że 2016 roku podczas prac budowlanych ucierpiało blisko 5,5 tysiąc robotników, w tym aż 51 zmarło. Inne dane mówią, że najczęstszą przyczyną wypadków w pracy są zderzenia z nieruchomymi obiektami, zawarte są w tym upadki z rusztowań lub z wysokości.

Stanowią one ponad 25% wszystkich rodzajów zdarzeń, podczas których ranne zostają osoby wykonujące swoje obowiązki. To ewidentny dowód na to, że praca na budowie, a w szczególności na wysokościach jest wciąż niebezpieczna. Ryzyko można jednak minimalizować. Jedną z najbardziej skutecznych metod jest stosowanie odpowiednich rusztowań, które zapewnią nie tylko bezpieczeństwo, ale również komfort pracy.

Praca na wysokości w różnych warunkach – tylko na wysokiej jakości rusztowaniu

Mylnie sądzi się, że niebezpieczna jest praca tylko na wysokich rusztowaniach, które wykorzystuje się przy budowach lub remontach wielopiętrowych budynków. W końcu nawet budując parterowy dom korzystanie z rusztowań jest niezbędne. Upadek z 2-3 metrów raczej nie będzie śmiertelny, ale może się skończyć poważnym urazem, a nawet kalectwem..

Dlatego też nie wolno bagatelizować zagrożenia i wybierając nawet elementy niskich rusztowań – stalowe barierki, system schodów, czy podest trzeba przede wszystkim kierować się względami bezpieczeństwa. Trzeba decydować się na produkty renomowanych producentów, które nie tylko będą stać stabilnie, ale również utrzymają odpowiedni ciężar, a wysoka jakość użytych materiałów zagwarantuje odporność na warunki atmosferyczne, czyli z rusztowania będzie można korzystać dłużej bez obawy o bezpieczeństwo.

Szeroki wybór podestów, barierek, systemów schodowych i innych elementów rusztowań można znaleźć w ofercie sklepu PROTEKT pod linkiem www.protekt.com.pl. Wybierając tam elementy można być pewnym, że spełnią one nie tylko najwyższe standardy ochrony pracowników, ale zapewnią również komfortową pracę.

Nie tylko rusztowanie, czyli montaż i podłoże

Na samym wyborze rusztowania i jego elementów bezpieczeństwo pracy na wysokości się nie kończy. Bardzo ważne są również odpowiednie podłoże i montaż. Niestety wciąż bardzo często można spotkać na budowach rusztowania, które stoją krzywo, podparte są kawałkami cegieł lub pustaków. To w żaden sposób nie gwarantuje stabilności i bezpieczeństwa, a rusztowanie może się przez to przewrócić. Takie konstrukcje powinny stać na specjalnych podkładach drewnianych, które są dodatkowo zabezpieczane przed pękaniem. Tylko taka forma montażu zagwarantuje bezpieczeństwo pracy na wysokościach.

Gdy rusztowanie, które ma pomóc przy pracy jest duże i składa się z wielu elementów, warto rozważyć wynajęcie montera rusztowań. Są to wyszkoleni robotnicy, którzy przechodzą specjalny kurs połączony z egzaminem praktycznym, po którym otrzymują stosowne uprawnienia do wykonywania tego zawodu. Korzystając z usług takiego fachowca ma się pewność, że rusztowanie jest bezpieczne, a wszystkie elementy, podesty, barierki, systemy schodowe są zamontowane we właściwy i optymalny sposób.

Bezpieczne rusztowanie bez dużych nakładów

Wymienione wyżej w skrócony sposób metody na poprawę bezpieczeństwa nie podniosą w znaczący sposób kosztów całej inwestycji, a na pewno poprawią komfort i ochronę pracowników. Wymagają tylko odrobiny więcej zaangażowania i odpowiedniej kontroli nad procesem wyboru rusztowania, jego ustawienia i montażu, a także obsługi.


Grafika: pixabay.pl

Jeden komentarz do “Bezpieczna praca na wysokościach – podstawa to dobre rusztowanie

Dodaj komentarz